nyc skyline

O nas

Elżbieta Kieszczyńska

Od lat związana z kulturalnym życiem Polonii. W Polsce studiowała bibliotekoznawstwo i marzyła o własnej księgarni. Na Manhattanie przez wiele lat pracowała z Michałem Koleckim w polskiej księgarni działającej przy redakcji Nowego Dziennika. Po 2003 pracowała w tej księgarni sama. Oprócz sprzedaży polskich książek odbywały się też tam wernisaże oraz spotkania z artystami i autorami. Od 2011 jest właścicielką księgarni EK Polish Bookstore, która nadal dostarcza ciekawą literaturę dla tych, którzy chcą czytać po polsku. W 2018 roku założyła wspólnie z red. Januszem Szlechtą „Przytulisko Literackie“, czyli klub polskiej książki. Do czasów pandemii odbyło się 16 comiesięcznych, popularnych spotkań z autorami polonijnymi i polskimi. Jej pasją jest ochrona dokumentów, pamiętników i zapisy rodzinnych wspomnień. Cierpliwie wysłucha i zapisze wszystko, co przyda się do powstania nowej książki.

Aneta Radziejowska

Przed laty redaktor naczelna Magazynu Weekend, gdzie miała okazję redagować i porządkować teksty autorów z całego świata. Reporter, dziennikarka, tłumaczka.  Jest min. autorką tomiku wierszy, a za teksty prasowe i zdjęcia otrzymała nagrody nowojorskiego Independent Press Association. Autorka przewodników po Nowym Jorku wydanych przez wydawnictwo Pascal.Obecnie freelancer, wspólpracuje min. z Gazetą Krakowską jako korespondent, pisuje do Wysokich Obcasów, Zwierciadła, Logo i innych tytułów.Studiowała w New York Institute of Photography i wędrówki po  Nowym Jorku z aparatem są od wielu lat i przyjemnością i pomocą w jej pracy.  

Idea bloga

Mamy nadzieję pokazać Ci Nowy Jork taki, jaki jest w istocie, a nie tylko na pocztówkach. Miasto emocji, energii, kontrastów. Trudne, zawiłe, nie do końca uchwytne, dające możliwość znalezienia niszy lub włączenia się w aktualny styl. Miasto ludzkich fantazji, uporu, wytrwałości i wierności ideom oraz luzu cudownie niebywałego. Miasto ku któremu zdąża każdy, kto z jakiegoś powodu nie mieści się w ramkach, ale i pełne hochsztaplerów na wszelką możliwą skalę.

Natomiast turysta pragnący zwiedzić klasyczne i kultowe nowojorskie miejsca znajdzie tu pomocne informacje, które ułatwią pobyt- jak tylko się okaże, jakie zmiany zaszły, bo trzeba mieć świadomość, że część przewodników staje się właśnie nieaktualna. Strona została założona w nietypowym momencie: pandemia, protesty, kryzys. Ale trzeba wierzyć, że "jeszcze będzie przepięknie" i znów turyści z całego świata przybędą do NYC.

Chcemy też zachęcać do zbierania wspomnień, pisania książek, zainteresowania się własną twórczością, do odkrywania i pielęgnowania swoich zdolności i talentów. Każda historia rodziny, historia przybycia do Stanów, zapis losu emigranta ma swoistą, nie tylko sentymentalną wartość i  może byc cenną pamiątką dla następnych pokoleń w Twojej rodzinie. Każdy wiersz może znaleźć swojego czytelnika, a posiadanie własnej książki naprawdę poprawia nastrój!

UP