May 31, 2022

Citarella – sklep dla bogaczy

Elżbieta Kieszczyńska
Różne
Witryna sklepu Citarella.
Witryna sklepu Citarella.

W 1912 roku Mike Citarella otworzył sklep rybny na górnym Manhattanie. W późniejszych latach przeniósł się na 75 street, wynajmował małą powierzchnię w tym samym miejscu w którym do teraz mieści się największy sklep sieci Citarella

Kilkadziesiąt lat później, bo w 1983, Joe Gurrera kupił Citarellę. Od samego początku miał wizję sklepu idealnego. Wszystko co miało być sprzedawane miało być świeże, czyste i najwyższej jakości. Joe uwielbiał ryby. Przez całe życie uczył się rozpoznawać subtelne różnice w smaku i w wyglądzie setek gatunków ryb i innych owoców morza. Jak sam wyznał: „Ryby są moim życiem. Uwielbiam ryby. Sam je jem, czasami nawet przez cały tydzień. Marzę o tym by przekazać wszystkim najprostsze techniki przygotowania ryb, które każdy może zastosować”. Dlatego też napisał książkę kucharską: „Joe know fish”. Ponad dwieście pięćdziesiąt stron. 

Citarella - stoisko z rybami
Citarella - stoisko z rybami.

W młodości sam zaczął zajmować się zaopatrywaniem klientów w ryby. Gdy już był właścicielem Citarelli postanowił kupić najlepszą w Nowym Jorku firmę dostarczającą ryby Lockwood & Winant. Dzięki temu mógł kupować ryby prosto z łodzi i natychmiast przekazać je do sklepów. 

Joe Gurrera nie przestawał na małych krokach. Następnym etapem było dla niego osiągnięcie doskonałości w przygotowaniu do sprzedaży mięs. Tuż obok sklepu Citarelli z rybami powstał sklep Citarella Meats. Po paru latach ścianę pomiędzy sklepami usunięto. Wielki powierzchniowo sklep przystosowany został do ekskluzywnej sprzedaży delikatesowej. I tak pojawiły się departamenty z rybami wędzonymi, stoiska z wędlinami i serami sprzedawanymi na wagę, stoisko z potrawami przygotowanymi do zjedzenia. Na terenie Manhattanu Citarella wykupywała miejsca na kolejne swoje sklepy, a ta pierwsza lokalizacja powiększyła się o drugie piętro. 

Citarella - stoisko z kwiatami.
Citarella - stoisko z kwiatami.

Dziś do Citarelli należy sklep na Upper West Side, na Upper East Side, w West Village, w East Hampton, Bridgehampton, Southampton, w Greenwich w stanie Connecticut. W Grennwich oprócz tradycyjnych delikatesów w drugim sklepie sprzedawany jest alkohol.

Citarella - stoisko z owocami.
Citarella - stoisko z owocami.

Ceny wysokie. Jakość świetna. Smak wypieków pozostaje w pamięci na długo. Dobra okazja do kupienia czegoś ekskluzywnego, jeśli wybieramy się na ważną wizytę. Wygląd towarów w sklepie zachwycający, ale nie należy do nich zbyt często wchodzić po zakupy, jeśli się nie ma dobrze zaopatrzonej karty debetowej lub wypchanego portfela. W porównaniu z cenami w Whole Foods, czy Trader’s Joys wszystko bardzo drogie.

Lepiej sprawdzić godziny otwarcia na stronie internetowej, bo w różnych miejscach są różne godziny pracy sklepów. 

EK