June 7, 2021

Downtown znów na ciebie czeka

Aneta Radziejowska
Fotorelacja
Downtown

Dowtown, ktoryś raz z rzędu, wraca do życia. Nie ma takiego ruchu, jak kiedyś, ale jednak ludzie są, spieszą się lub spacerują, na weekendy przyjeżdża trochę turystów z innych stanów. Także z innych dzielnic; na zakupy, na spacer, pooglądać. Jest dokładnie tak, jak śpiewała Petula Clark 56 lat temu:

“The lights are much brighter there

You can forget all your troubles, forget all your cares.

Downtown”

Róża instalacja

Różę zainstalowano w 2018, w dziesiątą rocznicę upadku Lehman Brothers i kryzysu, który się w związku z tym przetoczył przez Stany. Wkomponowała się idealnie. Przypomina, że złe czasy przychodzą i odchodzą. Dobre też. Obecny kryzys jest na nowojorskich ulicach widoczny.

Amish market drzwi

Część sklepów i restauracji nie przetrwała, także duże sieciówki likwidują swoje lokale, całkowicie lub zmniejszają ich ilość. Zamkniętych biznesów jest dużo, Zdarza się, że duża część przecznicy to puste lokale czekające na nowych właścicieli.

Kryzys spowodowany Covid-19 dotknął także Amish Market przy Murray Street- to duża strata, także dla turystów. Oprócz zawsze doskonałego zaopatrzenia można było tam zjeść i wybór dań był olbrzymi o każdej porze dnia. W czasie Sandy udostępnili swój generator i każdy mógł naładować u nich baterie- takich drobiazgów się nie zapomina. Stracili jednak 90% dochodów- ta okolica to głównie biura, urzędy, szkoły.

Amish market logo

Fragment Red cube

Dużo ulic jest w remoncie. Remontuje się także teren dookoła Red Cube przy 140 Broadway.

Red cube

Kostka to dzieło KIsamu Noguchi. Stoi w NYC od 1967 roku. W jednym miejscu zrobiono coś w rodzaju podglądu.

Oculus

Trwa też rozbudowa niegdysiejszej Strefy Zero.

Turyści nyc

A to chyba turyści…

Czerwiec jest miesiącem “gejowskiej dumy” i wiele firm, kościołów i sklepów wywiesza z tej okazji tęczowe flagi. W Brookfield Place do 28 czerwca można oglądać dwie instalacje.

“Radiance “ w Winter Garden- ma symbolizować “wibrującą różnorodność” środowiska LGBTQ.

Winter garden

Na zewnątrz natomiast, przy Waterfront Terrace, instalacja Chroma:

instalacja Chroma

Chroma jest jednocześnie akcją zbierania pieniędzy dla organizacji The Center, która od prawie 40 lat na różne sposoby wspiera środowisko LGBTQ. Każdy, kto zrobi sobie pod nią fotkę i zamieści w mediach socjalnych z @BFPLNY przysporzy The Center 1 dolara, którego wpłacą na ich konto właściciele Brookfield Place.

Restauracje są ciągle pustawe, także te nad samą wodą. W sumie jedyna okazja, żeby usiąść, gdzie się chce. Tak, więc:

“Downtown, waiting for you tonight

Downtown, you’re gonna be alright now”

a.Ra