September 30, 2021

Dzielnice na Manhattanie

Aneta Radziejowska
Przewodnik

Dla tych, co pierwszy raz.

Nieformalnie, ale wygodnie dla zrozumienia topografii, Manhattan podzielony jest na trzy części:

# Uptown; wszystko powyżej 59 Street

# Midtown; od 34 do 59

# Downtown; wszystko poniżej 34 Street. Z tym, że prawdziwe Downtown zaczyna się dopiero w dół od 14 Street.

Podobnie określa się kierunki, w które trzeba się przemieścić- to sprawia turystom, którzy są w mieście pierwszy raz najwięcej trudności. Najogólniej: wszystko na wschód od miejsca w którym się stoi, jest downtown. Jeśli chce się jechać, np. z 34 na 59, trzeba szukać w metrze oznakowań UPTOWN. Jeśli z np. 86 na 42, trzeba szukać oznakowań DOWNTOWN.

Dochodzi do tego East Side i West Side. Ulica może być West 93, lub East 93- czyli ta sama, ale po innej stronie Central Park- tak w uproszczeniu. I to są duże odległości, więc lepiej pamiętać od razu, po której stronie chce się być. Museum of the Natural History jest na Upper West Side. Metropolitan Museum of Art na Upper East Side.

Manhattańskie dzielnice są podzielone na mniejsze jednostki, np. adres siedziby burmistrza Nowego Jorku to: East 88 Street&East End. Gracie Mansion - tak się nazywa ta niegdysiejsza wiejska posiadłość- znajduje się w Yorkville, to duże osiedle na Upper East Side, więc Uptown. W trakcie rozmów towarzyskich, nowojorczycy podają albo ogólną wiadomość, w stylu: mieszkam w Midtown, albo dołączają informacje bardziej szczegółowe, że np. w Hell's Kitchen- to słynna z wielu restauracji i klubów nocnych okolica należąca do Midtown West.

Rezerwując coś bez szczegółowej znajomości miasta, warto dopytać o jaką konkretnie okolicę chodzi. Na przykład 5 Avenue brzmi świetnie- tak samo jak Madison Ave i kilka innych- ale ciągną się całymi milami przez najróżniejsze miejsca i turysta może otrzymać nie to, czego oczekiwał.

Manhattańskie dzielnice, patrząc od dołu miasta:

Financial District, Chinatown, Tribeca, SoHo, Little Italy, Lower East Side, Greenwich Village, East Village, Chelsea, Gramercy, Stuyvesant Town, Murray Hill, Garment District, Midtown West, Midtown East, Upper West Side, Upper East Side, East Harlem, Morningside Heights, Harlem, Washington Heights, Inwood.