July 20, 2021

IKEA znów daje prom

Aneta Radziejowska
Przewodnik
Erie Basin Park

Po długiej przerwie ruszyły znowu promy z Manhattanu do IKEA Brooklyn i Erie Basin Park w Red Hook, Brooklyn.

Na razie tylko w soboty i niedziele i w mocno ograniczonych godzinach, za to z rozszerzoną trasą. Obecnie linia ta ma trzy przystanki; przy Pier 79/Midtown Ferry Terminal, przy  Brookfield Place/Battery Park City i, jak zawsze, 11/Wall Street.

Jest to więc znakomita trasa wycieczkowa. Na razie promy odpływają z Manhattanu prawie puste, w sensie dosłownym. 3-4 osoby. Przed pandemią, na bezpłatny w weekendy prom do IKEA Brooklyn, trudno się było dostać.

Nie jest na razie wiadome, kiedy ruszą promy obsługujące tę trasę w ciągu tygodnia.

IKEA- pomimo protestów- dostała zgodę na  wykupienie ziemi i wybudowanie swojego pawilonu handlowego na terenie opuszczonego wiele lat wcześniej portu, ale pod warunkiem, że zadba o okolicę. Pawilon i część obecnego parku została oddana do użytku w 2008 roku, zaraz też ruszyły bezpłatne promy, okazało się jednak, że okoliczni mieszkańcy wykorzystują je do dojeżdżania do pracy na Manhattan. Zmieniono więc zasadę: w ciągu tygodnia bilet kosztuje $5 i jest refundowany przy zakupach powyżej $10, w weekendy można płynąć nadal bezpłatnie. Największą atrakcją tej linii jest trasa, otwierająca się i znikająca panorama Manhattanu i Governors Island. Oraz, nie da się ukryć, kapitanowie chętni do pokazania “co prom potrafi”.

W okolicach 2012 lokalna prasa rozpętała dyskusję na temat konieczności silniejszego kontrolowania nabywców ziem i prywatnych właścicieli parków. Erie Basin, z wciąż niedokończonymi projektami rozbudowy, wieczorem, po zamknięciu pawilonu i wyjściu ostatnich klientów zamieniał się w małe pobojowisko; potłuczone butelki, zużyte kondomy, resztki ognisk. Parki miejskie są chronione przez policję i straż parkową, miejską, a w razie konieczności także stanową. Parki prywatne powinny być chronione przez właścicieli.

Obecnie IKEA teren uporządkowała, jest więcej otwartych przestrzeni, trawników, mniej zakamarków. Reszta- jak w każdym ich pawilonie na całym świecie.

Pier 11/Wall Street
Pier 11/Wall Street.

przystań Water Taxi
Po drodze; przystań Water Taxi.

Governors Island
Governors Island

Prom przepływa w pobliżu Governors Island. Budynki, które widać na zdjęciu to opustoszałe osiedle mieszkaniowe należące niegdyś do wojsk federalnych, które tu stacjonowały.

Regulamin

IKEA, jako właściciel Erie Basin Park ma prawo do ustanowienia własnego regulaminu obowiązującego korzystających z ich terenu.

Przystań

Przystań promów w pobliżu pawilonu IKEA. Fotka z grudnia 2019, ale tu akurat nic się nie zmieniło.

Narzędzia w muzeum

W części muzealnej niegdysiejsze narzędzia używane w porcie.

Reed Hook

Red Hook

Adres:

- 1 Beard St, Brooklyn

- Godziny odchodzenia promów z Pier 11/ Wall Street: 11:40. 1:20, 3:00, 4:40 ostatni.

Promów powrotnych jest więcej, pierwszy o 11:55, ostatni o 7:25 wieczorem.

Do godzin tych nie należy się przywiązywać, są tymczasowe.

Maski obowiązują na terenie każdego z portów i w zamkniętych częściach promów. Na pokładach górnych, według uznania.

- Oprócz tego IKEA  oferuje bezpłatne autobusy dowożące klientów pod samo wejście.

Odchodzą co pół godziny od poniedziałku do piątku między 3 po południu- 8 wieczorem, a w weekendy od 11am- 9 pm co 20 minut, z dwóch przystanków;

^ 4th Ave/9th St

^ Court St tuż przy stacji metra Borough Hall.

- Jeśli ktoś ma więcej czasu i lubi spacerować, to może wziąć zwykły prom-cena jak za bilet do metra, czyli $2,75- do Red Hook, przystań jest dość daleko od czegokolwiek, ale okolica na swój sposób ciekawa.

aRa