September 9, 2022

Kwiaty dla królowej

Aneta Radziejowska
Wydarzenia
Wiązanki kwiatów
Wiązanki kwiatów. British Consulate General, NYC, Manhattan


Zaraz po ogłoszeniu śmierci królowej Elżbiety II, pod brytyjskim konsulatem na Manhattanie pojawiły się pierwsze wiązanki kwiatów i reporterzy oraz ekipy telewizji.
W pobliżu ustawiły się dwa, potem trzy radiowozy NYPD- jak na nowojorskie warunki, to mało, nie mniej jeden z policjantów powiedział, że tak wzmocniona ochrona będzie się pojawiać przez wszystkie zapowiedziane dziesięć dni żałoby.
Osoby składające kwiaty unikały rozmów ze sprawozdawcami tv. Młoda kobieta ubrana w mini w biało-czarną kratkę i lakierki na platformach, zaraz po położeniu wiązanki w brytyjskich barwach, wręcz uciekła przed jedną z ekip. 
Monarchia, jako instytucja, nie cieszy się wśród Jankesów wielką estymą, więc natychmiast pojawiły się w prasie lokalnej przypomnienia, że królowa, oprócz wszystkiego, była też współodpowiedzialna za kolonializm i zło z nim związane.

Nowy Jork od czasu do czasu bywał odwiedzany przez członków rodziny królewskiej. Najwięcej entuzjazmu dało się zaobserwować w 2010, kiedy książę Harry przyjechał pierwszy raz z oficjalną wizytą i przy okazji wziął udział w Veuve Clicquot Manhattan Polo na Governors Island. Nawiasem mówiąc, to na tej niewielkiej wyspie leżącej nieco w bok od Lady Liberty, stacjonowały wojska rewolucjonistów walczących z brytyjskimi kolonialistami. Do dziś można obejrzeć olbrzymie działa i twierdzę w której trzymano brytyjskich więźniów i zdrajców. 
Przed meczem polo z udziałem młodego księcia, do promu na wyspę ustawiła się kolejka długości kilku przecznic, składająca się głównie z młodych dziewczyn w powiewnych szatkach i sztucznych perłach. Każda miała obowiązkowo koronę na głowie- tego typu, jak tu się nosi w sylwestrowe noce, a nabywa na straganach lub w sklepach w których kiedyś wszystko kosztowało 99 centów.
Nowy Jork to także jedno z najliczniejszych skupisk Irlandczyków na świecie. Nie mniej, jak to zgrabnie ujął młody chłopak stojący pod konsulatem: 
\- A monarchy is one thing and the “queene" is another.

Prezydent Biden nakazał w White House i w bazach wojskowych opuszczenie flagi USA do połowy masztu i wpisał się w księgę z kondolencjami. 
Gubernatorka stanu, K. Hochul, pierwsza kobieta na tym stanowisku w najbardziej zaawansowanym w walce o prawa kobiet stanie, w swoim oświadczeniu podkreśliła, że królowa przez dekady inspirowała inne kobiety i pozostawiła trwałe dziedzictwo, pokazała, co znaczy być liderką.
Burmistrz Nowego Jorku, Eric Adams, wydał rozporządzenie i flagi na budynkach należących do rzadu stanowego i miejskiego zostały opuszczone do połowy na znak żałoby.
Wieczorem pod konsulat zaczęło przybywać więcej osób.
a.Ra

Informacje dla turystów:

\* British Consulate General, 855 2nd Ave, to jeden z niewielu konsulatów bez własnego budynku, więc może być trudno trafić, brakuje oznakowań przed wejściem, które jest od strony ulicy, a oficjalny adres wskazuje aleję. Brytyjczycy umieścili swój konsulat w pomieszczeniach wieżowca One Dag Hammarskjold Plaza. To okolice ONZ i mieszka tam wielu dyplomatów.