December 13, 2021

Nowe przepisy

Aneta Radziejowska
Informacje
Rysunek twarzy w masce na żółtym tle. Plakat zachęcający do noszenia masek w nowojorskim metrze.
Rysunek twarzy w masce na żółtym tle. Plakat zachęcający do noszenia masek w nowojorskim metrze.

W związku z tym, że Omicron jest już w Nowym Jorku, a Delta nadal atakuje i coraz więcej- szczególnie nieszczepionych- pacjentów trafia do szpitali, gubernatorka stanu i burmistrz miasta wprowadzili nowe przepisy.

\- Od 13 grudnia maski są znów obowiązkowe w pomieszczeniach zamkniętych i tam, gdzie panuje tłok, chyba, że właściciel danego miejsca jest w stanie sprawdzać świadectwa szczepień. Dotyczy to także sklepów, galerii handlowych i innych miejsc publicznych i obowiązuje zarówno pracowników, jak i klientów. Osoby, które się nie podporządkują mogą być sądzone zgodnie z przepisami prawa karnego i cywilnego oraz karane mandatem do tysiąca dolarów. 

\- Od 14 grudnia także dzieci w wieku od lat 5-11 będą okazywać świadectwo przyjęcia przynajmniej jednej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 przed wejściem do restauracji, muzeów, kin, teatrów, sal gimnastycznych itp. Dorośli muszą mieć obydwa szczepienia i drugie musi być zrobione co najmniej 14 dni przed wejściem- dopiero to uznaje się za “pełne szczepienie”. 

a.Ra