February 24, 2022

Pogoń za Seksem w Wielkim Mieście

Aneta Radziejowska
Przewodnik
Niebieska fasada budynku
Oświetlone wystawy. Butik z kolorowymi butami SJP Collection tuż przy 5 Avenue na Manhattanie.


Wszystko związane z bohaterką Seksu w Wielkim Mieście jest skomplikowane, także adresy jej mieszkań. Carrie Bradshaw, jak wynika ze scenariusza, mieszka przy 245 East 73rd Street. To jest Upper East Side. Jednak nigdzie w sąsiedztwie tego adresu nie znaleziono kamienicy, która ładnie by się komponowała. Najbliższa okolica to wielopiętrowe domiszcza. Jest to w dodatku adres, który nie istnieje, choć turyści uparcie go szukają. Najbliższe budynki mają numery 241 i 250, później już 301. Nie jest to wyjątkowa sytuacja, numery budynków znikają np. gdy nowy właściciel kupuje dwie sąsiadujące posesje i robi z nich jedną i z wielu innych powodów.

Tłum gapiów na ulicy
Turyści przed kamienicami w których kręcono seriale "Seks w Wielkim Mieście” i "Just Like That”. 66 Perry Street i 64 Perry Street, West Village


Ładne schody znaleziono w końcu w West Village, przy 66 Perry Street, a potem tuż obok, pod numerem 64; są to dwupiętrowe, po nowojorsku wąskie kamienice. Przez kilkanaście lat dosłownie oblężone turystami. Podjeżdżały tam przez całe dni autokary firm wycieczkowych, co pół godziny wysypywała się z nich następna gromadka. Schody jednego domu zostały w końcu odgrodzone łańcuchem, drugiego metalową przegrodą, a okna trzymano przysłonięte plakatami z jednoznacznym określeniem stosunku do Donalda Trumpa. Obecnie, po przerwie na pandemię, wycieczki zostały wznowione, choć nie tak masowo, przynajmniej na razie. Te same okna i schody pojawiają się w “And Just like That” bo po wielu perypetiach życiowych, Carrie znów wraca do swojego pierwszego apartamentu- magicznie powiększonego- i w "And Just like That”, zaczyna wszystko od nowa.

Mieszkańcy NYC- pragmatyczni Jankesi- już po kilku pierwszych odcinkach zaczęli się zastanawiać, jak to możliwe, że świeżo przybyła do miasta freelanserka- co jest zajęciem mizernie płatnym na całym świecie- mieszka na Manhattanie i w dodatku zamiast zwykłej, typowej dla mieszkań w kamienicach głębokiej, ale wąskiej szafy w ścianie, posiada garderobę, większą niż przeciętna sypialnia, a garderoba ta wypełniona jest butami, których para kosztuje więcej niż średnia pensja….nie licząc sukienek, biżuterii, kapeluszy, drogich restauracji i salonów kosmetycznych. Po podliczeniu wszystkiego wyszło, że Carrie musiałaby zarabiać najmniej $80 tys. miesięcznie. Realizatorzy pospieszyli wyjaśniać, że apartament ma “czynsz stabilizowany”, ale to za mało, więc najpierw dołożyli jej mnóstwo kłopotów ze spłacaniem kilkunastu kart kredytowych, a następnie uznali, że jedyne rozwiązanie, to podpisanie przez nią milionowych umów na książki. Popieram!;)

Turystka z rudymi włosami
Turystka z rudymi włosami pozuje do zdjęcia przed domem w którym kręcono serial Seks w Wielkim Mieście


Nawiasem mówiąc, także reszta tego babskiego gangu mieszka w górze miasta. I jedynie Samantha Jones posiadała adres niżej, ale dopiero, gdy została wyrzucona ze swojego pierwszego apartamentu przez rozwścieczony jej stylem życia zarząd kondominium. Owszem, to możliwe. Kupując mieszkanie tego typu trzeba przestrzegać warunków narzuconych przez zarząd składający się z przedstawicieli mieszkańców. Sława nie pomaga. Np. uzależniony od seksu David Duchovny dostał kilka odmów od kolejnych zarządów, zanim udało mu się kupić mieszkanie za 6 milionów dolarów przy Central Park West.

Jeśli ktoś jest mocno nastawiony na chodzenie śladami bohaterek, co robi zresztą wielu turystów amerykańskich, to proszę bardzo: 
\- wyrzucona przez sąsiadów, Sam nabyła mieszkanie w Meatpacking District. Natomiast filmowano budynek przy 403 13th Street. 
Charlotte York- grana przez Kristin Davis- w wyniku umowy rozwodowej z mężem zbyt mocno związanym z mamusią, otrzymała apartament, który filmowano przy 930 Park Avenue. Natomiast Miranda Hobes- mieszkała gdzieś w okolicach 78&Amsterdam. To Upper West Side, okolica ruchliwa, pełna knajpek i restauracji i tam akurat warto iść na spacer. Blisko do Central Park i do Museum of Natural History. Grająca tę postać Cynthia Nixon jest mocno zaangażowana w polityczne życie nowojorskie aktywistką. Już startowała w wyborach i ma zamiar znowu, żeby zostać burmistrzynią.

Dość niespodziewanie okazało się też, że sława serialu wylansowała i zmieniła losy trzech nowojorskich miejsc, które wcześniej ciszyły się spokojem i znane były głównie sąsiadom. Te trzy miejsca to; maleńka cukiernia i dwa seks-shopy. O czym za chwilę.


aRa

Hotel Plaza
Na pierwszym planie biały namiot w którym robi się szybkie testy na Covid, w tle Plaza Hotel, Manhattan, 5 Ave


Galaria handlowa w środku
Galeria handlowa przy Columbus CircleInformacje dla turystów
\- Adresy kilku innych miejsc związanych z serialem i filmami "Sex and the City”.

\# SJP Collection
\- 31 West 54 Street, tuż przy 5 Avenue
Sklep z butami, którego właścicielką jest Sarah Jessika Parker, zresztą od czasu do czasu występuje tu w roli sprzedawczyni. Buty są raczej ozdobne. Ceny; $300-500
W najbliższej okolicy: MoMa, Trump Tower i wszystko, co na 5 Ave, blisko do Central Park, Plaza Hotel, który także jest obecny w serialu, niedaleko sklep Apple w szklanej kostce. Idąc w dół: Rockefeller Center, katedra św.Patryka.

\# Fontanna przy Columbus Circle
\- 59 Street & 8th Avenue
W pobliżu: kolumna Kolumba, galeria handlowa ze sporym wyborem sklepów z ciuchami, także Whole Foods, gdzie można zrobić zakupy spożywcze, warto też zjechać na dół, w podziemiach mieszczą się liczne punkty z jedzeniem i słodyczami.

\# Jefferson Market Garden
\- Greenwich Ave, między 6th Avenue&West 10th
Jest to ogród pielęgnowany przez wolontariuszy z sąsiedztwa. To zresztą stała praktyka i w dużych parkach i na niewielkich skwerach to wolontariusze zajmują się kwiatami, sprzątają, pilnują przestrzegania regulaminu. Uwaga przy okazji; w niektórych miejscach wolno więcej niż w innych, warto się zapoznać z regulaminem, jeśli jest widoczny.
Tuż obok: Jefferson Market Library, budynek wpisany na listę zabytków narodowych.

\# The Paris Theatre
\- 4 W 58th Street
Kino tuż obok Plaza Hotel. Ostatnie jednoekranowe kino w NYC. Działa od 1948 roku. Jedno z niewielu miejsc, gdzie można było obejrzeć filmy studyjne, niezależne oraz zagraniczne, bez dubbingu. Zagrożone zamknięciem, w 2019 zostało podnajęte przez Netflix, który urządza tam premiery swoich produkcji i inne imprezy. Bardzo piękne wnętrza. Bilety bywają tańsze niż w innych kinach. 

Czerwony neon kina Paris, 4 W 58th Street, tuż koło 5 Ave i Plaza Hotel, Manhattan