June 25, 2022

Prawo do aborcji znika

Aneta Radziejowska
Wydarzenia
tatoo wieszaki
Metalowy wieszak to od czasów protestów w latach 70. symbol nielegalnej lub samodzielnie dokonanej, niebezpiecznej aborcji


Demonstracje w Nowym Jorku zaczęły się praktycznie natychmiast po ogłoszeniu, że Sąd Najwyższy unieważnił działające od 1973 roku prawo uznające, że kobiety mają konstytucyjnie zagwarantowaną możliwość wyboru i podjęcia decyzji o aborcji.
Atmosferę podgrzał jeden z sędziów- Clearence Tomas- który stwierdził, że to dopiero początek. Jego zdaniem gwarantowany prawem dostęp do antykoncepcji i małżeństwa osób tej samej płci powinny być wkrótce również “uporządkowane”.
\- Następnie przyjdą po ludzi kolorowych, po imigrantów i po każdego, kto im nie pasuje- krzyczy młoda dziewczyna z transparentem: "Fuck Unjust Thomas"
Na demonstrację przyszło tysiące osób. Union Square i Washington Square Park oraz łączące je ulice były całkowicie wypełnione protestującymi do późnych godzin nocnych.
\- Bardzo się boję, że ta politycznie motywowana decyzja to jedynie początek i kobiety szybko się przekonają, jak wielki wpływ na ich ciała mogą mieć ustalenia polityków- powiedziała w czasie demonstracji Marianna Bond. Bet Hanley, która domagała się prawa do aborcji na demonstracjach w latach 70. i zawsze, gdy prawo zwane Roe v Wade było zagrożone, mówi:
\- Jestem wściekła! Wracamy do punktu wyjścia.
Prezydent Biden nazwał tę decyzję smutną i niefortunną, spychającą kobiety do roli obywateli drugiej kategorii. On sam jest katolikiem i wierzy, że każdy ma wolną wolę i nie można innym narzucać swoich przekonań, szczególnie w postaci prawa.
Nowojorski protest zainicjowały organizacje kobiece, ale pojawili się też np. pastorzy i przedstawiciele społeczności żydowskiej wspierający wolność wyboru.
W kilku stanach zakaz aborcji wprowadzono natychmiast.
Jeśli chodzi o stan Nowy Jork, gubernatorka Katy Hochul zapewniła, że aborcja będzie nadal legalna.
Ale…dzień wcześniej ten sam Sąd Najwyższy uznał za niezgodne z Konstytucją i unieważnił ustanowione sto lat temu prawo zabraniające w Nowym Jorku noszenia przy sobie broni w miejscach publicznych.
Burmistrz Eric Adams w emocjonalnym przemówieniu w odpowiedzi na tę decyzję powiedział między innymi, że nie da z miasta zrobić Dzikiego Zachodu i zakaz nadal obowiązuje.

aRa

Informacje dla turystów:
- W demonstracjach i protestach w Nowym Jorku można brać udział bezpiecznie. Są ochraniane i obserwowane przez niezależne organizacje.
- Washington Square Park i Union Square są zwyczajowo wykorzystywane jako miejsce protestów organizacji kobiecych oraz pokojowych i związanych z ochroną Ziemi.

transparent fight
Fragment demonstracji w pobliżu Union Sq

tlum ludzi
Tłum demonstrantów na Union Sq

protestujacy
Trzy pokolenia protestujących przeciwko zakazowi aborcji

transparent our bodies
Uczestniczki protestu z transparentami

transparent you are next
Transparent

protestujacy z transparentami
Uczestnicy demonstracji

transparent abortion
Hasło; Abortion is Healthcare powtarzało się na wielu transparentach

transparent no friends
Transparenty organizacji dla których linia Demokrtów jest zbyt konserwatywna

transparent dinosaur
Transparenty

transparent zielony
Transparent z nazwami stanów w których aborcja została zakazana natychmiast po ogłoszeniu wyroku Sądu Najwyższego

paierowe glowy
Uczestniczki protestu z transparentami

napisy na plecach
Protestujące na Union Square