December 11, 2021

Rekiny od 15 grudnia

Aneta Radziejowska
Informacje

Część wystawy Sharks. Museum of Natural History w Nowym Jorku.
Część wystawy Sharks. Museum of Natural History w Nowym Jorku.


American Museum of  Natural History zaprasza na wystawę o rekinach. Z tej okazji, pierwszy raz od pandemii, zorganizowano preview dla dziennikarzy. Znaki czasu; wejście przez westybul w którym umieszczono punkt szczepień, sprawdzanie dowodów zaszczepienia, maski, krzesła rozstawione w przepisowej odległości. Nastąpił też brak wspólnej, porannej kawy, co było tradycją tych spotkań. 
Wystawa natomiast rewelacyjna! Wchodzi się w podwodny, interaktywny świat. Można np. zamienić się na chwilę w rekina- koledzy z nowojorskiej prasy, choć w wieku dawno pozaszkolnym okupywali konsole z grami edukacyjnymi sumiennie. Naukowcy współpracujący w organizacji wystawy chcą zwiedzającym przekazać, że zamieszkujące na naszej planecie od 140 milionów lat rekiny, wbrew plotkom, nie są jakimiś szczególnymi drapieżnikami. Rocznie zdarza się przeciętnie 10 wypadków atakowania przez nie ludzi. Ukąszenia komarów zabijają więcej osób. Ryby te- ich cykl rozwojowy od samego wyklucia można na wystawie obejrzeć- pełnią ważną rolę w ekosystemie. Problem się zacznie, gdy ich zabraknie. 

Czas zamknięcia z powodu pandemii muzeum wykorzystało na renowacje wielu sal i unowocześnienie ekspozycji, tak więc nawet osoby, które już kiedyś były i zwiedziły, znajdą wiele nowości. Kolejki po bilety i do wejścia, szczególnie w weekendy, ale ostatnio praktycznie każdego dnia, są naprawdę imponująco długie. Lepiej zrobić rezerwację wcześniej, szczególnie jeśli ktoś ma zamiar wybrać się w okresie świątecznym.

a.Ra

Część wystawy Sharks. Museum of Natural History, Nowy Jork.
Część wystawy Sharks. Museum of Natural History, Nowy Jork.


Duża makieta rekina. Museum of Natural History, Nowy Jork.
Makieta rekina. Museum of Natural History, Nowy Jork.
Informacje dla turystów


\- Adres: 200 Central Park West
\- Dojazd: metro C do West 81 Street, stacja jest dosłownie pod budynkiem muzeum i jest natychmiast rozpoznawalna.
Metro B; oprócz weekendów- jw.
Metro 1; do Broadway i West 79 Street i kawałek dojść.
Tuż obok: wejście do Central Park, nieco dalej Lincoln Center.
\- Czynne; od środy do niedzieli 10 rano- 5.30 po południu.

\- Bilety i inne konieczne czynności przed wejściem:
\* dla mieszkańców Nowego Jorku utrzymano zwyczaj płacenia “wedle uznania”, ale obecnie obowiązuje rejestracja, przez internet, lub na miejscu. Proces rejestracji wymaga podania szeregu danych, więc lepiej zrobić to przez internet. Część wystaw czasowych jest dostępna w ramach wstępu podstawowego, ale na niektóre wystawy i pokazy trzeba dokupić, już po cenie wyznaczonej przez muzeum, dodatkowy bilet.
\* dla turystów podstawowy bilet kosztuje $23. Ze wstępem na wybrany pokaz/wystawę $28, ze wstępem na wszystko $33.
Bilety zniżkowe mają dzieci od lat 3-12, osoby od 60 roku życia i uczniowie/studenci z legitymacjami szkolnymi.
\- Uwagi dodatkowe: 
\* aż do odwołania przed wejściem sprawdzane są świadectwa szczepień, obecnie obowiązuje to także dzieci od lat 12. Od 14 grudnia wymóg ten będzie dotyczył także dzieci od lat 5-11.
\* na terenie muzeum obowiązują maski.
\* punkt szczepień w muzeum przyjmuje osoby bez wcześniejszej rejestracji, warunkiem jest posiadanie nowojorskiego ID.